9/9

Veri İhlaline İlişkin Bildirim

Bu bildirim, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun’nun 12. Maddesi kapsamında veri yaptığımız veri ihlali bildirimine ve söz konusu ihlalin mevcut ve olası etkilerine ilişkin açıklamamızı içermektedir.

14.01.2020 tarihinde saat 00.19 ile 01.40 arasında, Şirketimize SMS hizmeti vermekte olan firmanın web ara yüzüne yönelik yapılan yetkisiz erişim neticesinde, bir kısmı kullanıcımız olması sebebi ile veri sorumlusu olduğumuz ancak büyük çoğunluğu şirketimiz ile ilgisi bulunmayan kişilere firmamız ismi kullanılarak yasa dışı SMS gönderimi yapılmıştır.

Söz konusu yetkisiz erişim derhal tespit edilmiş, hesap derhal trafiğe kapatılmış ve gerekli inceleme başlatılmıştır. Yapılan ilk incelemede, veri tabanımızdan kişisel verilere ilişkin herhangi bir sızıntı olmadığı, verilerin hiçbir şekilde üçüncü kişilerce ele geçirilmediği tespit edilmiştir.

Söz konusu gönderi, veri tabanımızda kayıtlı kullanıcıların tümüne gönderilmediği gibi, veri tabanımız ile ilgisi olmayan çok sayıda kişiye yapılmıştır. Teknik incelemeler devam etmekle birlikte, yetkisiz erişim yapan kişi veya kuruluşların sistemimize erişim yapmaksızın kendi veri tabanına gönderi yaptığı hususu netlik kazanmıştır.

Bu bağlamda, 14.01.2020 tarihinde saat 00.19 ile 01.40 arasında ‘SACHANE’ kullanıcı adı ile yapılan gönderilerin firmamıza ait olmadığını, yetkisiz erişim neticesinde söz konusu gönderimin gerçekleştiğini, firmamız veri tabanına erişimin ise bulunmadığını, dolayısı ile müşterilerimizin kişisel verilerinin hiçbir şekilde yetkisiz kişilerin eline geçmediğini kamuoyuna Saygı ile duyururuz.

Bu hususta detaylı bilgilendirme ihtiyacı duyan ilgili kişilerin halinde [email protected] adresinden tarafımıza ulaşarak soru ve sorunlarınızı bildirmelerini rica ederiz.

Saygılarımızla,

İlgili yararlı linkler:

Ayrıntılı bilgi ve direkt iletişim için [email protected]